FINAL WORK: Underground Washrooms at Kadiköy Park / Serhat Bahtiyar Sevinç

Pafta6.jpg

TEAM :  Serhat Bahtiyar SEVİNÇ

BUILDING : Underground Washrooms at Kadiköy Park

PROJECT :  Seepage

Kadıköy Parkı kamusal tuvalet projesi, çevredeki mevcut yapılar ve alışkanlıkları referans alarak, onları daha iyi tanımlamayı amaçlamaktadır.Proje 1998 TMMOB yapı ödüllü ve Ağahan Ödülü aday listesine alınmıştır.

Projenin ana hedefi, önemsiz bir geçiş yolunu yeni deneyimler  uyandıracak bir yere çevirmektir.Bu doğrultuda yapının  merkezi yere kazınmış kübik bir hacim üstüne yerleşmektir. Yapının  tasarım ilkelerinden biri olan yapının giriş cephesi aynı zamanda yapı için doğal ışık kaynağı görevini yerine getiriyor. Yapının toprağın üstüne çıkan kısmı yeşillik örtüsüyle kendini saklıyor. Düzgün çelik ve camdan yapılmış kapılar ile malzeme seçimi vurgulanmıs. Yapının yanındaki merdivenlerden ise bayan kısmına girişi sağlayan cam kapıya ulaşılıyor. Paslanmaz çelik, beton ve cam gibi dayanıklı, steril malzemelerin kullanıldığı yapı, yağma ve sağlık korunmasına karşı önemli bir nokta oluşturuyor. Yapının üst kısmında hat şeklinde yapıyı çerçeveleyen ve içerideki hareketlerin dışardan görünmesini engelleyen dar cam kaplama, yapının merkez noktasına ışık taşıyor. Akşamda, camlardan yayılan sokak lambalarının ışığıyla beraber dramatik bir görüntü yakalanıyor.

Bütün bunların çerçevesinde  yapı ile ilgili cam kaplamanın üst kısmının yeşillendirme ile ilgili kullanımı bir soru işareti uyandırmaktadır.Böylelikle – Cam kaplma üzeinde yeni olanaklar veya denemeler– sorusu karsımıza çıkmaktadır.Yeni olanaklar bölgedeki geçiş yolunun da etkileşimini arttırmayı dolayısı ile projenin amacına katkı sağlayacak denemeleri içermektedir.

Bahsedilen konulara ek olarak malzeme seçimleri ile alınan kararlar tartışılmalıdır. Yeraltı tuvaletlerindeki  yazı kültürü- kimi noktada artış gösteren şiddet- ile malzeme seçiminin iç mekandaki yansıması tartışılmaktadır. Burada – malzeme kimi noktada kısıtlayıcı bir çözüm olabilir mi – sorusunun cevabı aranmaktadır.

————————————————————————————————————————————–

There is a dense pedestrian traffic in the project area between the Kadiköy Seaport and the market area except for the old  governmental and finance buildings, all the existing buildings on the site were demolished to

relieve this traffic.These buildings included the former unhealty  public toilet was concealed underground but emphasized  with green on the top. For the new toilet strong and sterile materials ( concrete, stainless steel, metal and glass) are chosen as a responseto demands of the function.The main goal of the project is to convert a trival passsing into a place of uplifting memories.

The underground facility has two parts, for male and female users respectively. The unit has two entrances: a covered staircase to the east for women; and, to the west, two estarnal staircases for men and a ramp for wheelchair users.The shape of the roof structure was influenced by the long structural span,the height of ceiling, lightning requirements and daylight angeles.The underground part of building of rigid and heavy concrete construction while above ground use transparent elements.

The use of the upper part of the glass cover in relation to the greening in the frame of all of them raises a question mark. Thus – the question of new possibilities or experiments on the glass coating is encountered. New possibilities include the experiments which will contribute to the purpose of the project by increasing the interaction of the passageway in the region.

In addition to the mentioned issues, decisions made with material choices should be discussed. Written culture in underground toilets – violence increasing at some point – and the reflection of interior selection of material selection are discussed. Here, the question is – what point can the material be a restrictive solution?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s